Poradna pro rodiče
Březen 12th, 2009Dotazy do poradny pište na adresu poradna@viafamilia.cz
Dotaz: Mám zájem vzít si občas na návštěvu dítě z dětského domova k nám domů. Můžete mi poradit jak to máme udělat a jaké s tím máte zkušenosti? Děkuji. Petra K.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
Dotaz: Dnes se hodně diskutuje o tom, zda rodina má ještě vůbec nějaký význam. Stát rodiny vůbec nepodporuje, i když to politici proklamují. Má vůbec význam ještě se usilovat? Míša V.
Expedice YDKSEB III. – možnost pro otce být se svými dětmi!
ROLE OTCE
Psychologie měla po dlouhou dobu tendenci zdůrazňovat úlohu matky. Významným důvodem pro to byl vliv Freuda a později Bowlbyho (Parke, 1996). Ti na dlouhá desetiletí určovali trend, který viděl matku pro vývoj dětí jako důležitější. Dnešní výzkumy však ukazují, že oba – matka i otec – jsou stejně důležití. Někdy se hovoří o revizi tradičního pohledu.
Výzkumy ukazují, že vliv otce na vývoj dětí je velmi významný.
Otec ovlivňuje:
o schopnost socializace dětí,
o uspokojivost vztahů dětí s vrstevníky a dospělými,
o oblíbenost dětí v kolektivu,
o schopnost dětí zvládat své vlastní emoce.
Děti, kterým se otcové věnují, mají snazší počátek školní docházky a dokáží utvářet zdravější, a vyrovnanější přátelství, jsou kompetentnější ve vytváření a udržování vztahů.
Kvalita vztahu s otcem rozhoduje o míře agresivity chlapců nebo o jejich tendenci se stáhnout do pasivity.
Co je u otce důležité, je nejen kvantita, ale také kvalita času, který tráví s dětmi. Je důležité, aby otec vytvářel bezpečnou vazbu s dítětem, důležitá je také míra fyzického kontaktu při hře a množství pozitivních pocitů, které u dětí vyvolává. Také je důležité, aby otcové byli méně direktivní při hře. Otcové, kteří vyjadřují spíše pozitivní než negativní emoce a nereagují negativně na nepříjemné emocionální projevy dětí, je lépe vybavují pro jejich vztahy. Otec nejenže jedná s dětmi odlišným stylem než matka, ale má také nezaměnitelnou úlohu při jejich vývoji.
V období dospívání otcové podporují oddělenost, nezávislost, asertivnost a odlišnost dětí a usnadňují jim získání vědomí vlastní identity a autonomie tím, že vytvářejí klima potřebné pro rozvinutí vlastní diferencovanosti. Později otcové pomáhají osvojit si mužskou nebo ženskou roli.
Otcova angažovanost má vliv na intelektuální vývoj dětí a všeobecně na jejich uspokojení v manželství a v životě.
Je velká pravděpodobnost, že syn, jehož otec nebyl v jeho životě přítomný, si osvojí tzv. kompenzační maskulinitu. To znamená, že se může někdy chovat příliš tvrdě a asertivně (neúměrně rozvinuté maskulinní atributy) a jindy se u něho mohou projevit femininní vlastnosti jako například závislost. Výzkumy také ukazují, že takový muž může mít narušenou schopnost oddálit své okamžité uspokojení a může se obtížněji vyrovnávat s frustrací a stresem. U dcery o míře jejího ztotožnění s její ženskou rolí rozhoduje otcova vlastní maskulinita, podpora a souhlas matky a otcův pozitivní postoj k ženským činnostem dcery. Je znovu zajímavé, že role otců se zde zdá být důležitá a jedinečná.
Trendy v naší společnosti neusnadňují roli mužů jako otců. Otcové jsou často příliš zaměstnaní v práci, působí na ně mnoho existenční nejistot a často jim scházel model zdravé role otce v jejich vlastní rodině. Přesto je ale také možné pozorovat ve společnosti rostoucí pozitivní zájem, obzvláště mladších mužů, o své děti s touhou dát jim to nejlepší, co mohou a být jim dobrými otci.
Použitá literatura:
Parke R.D.: Fatherhood, Cambridge: Harvard University Press, 1996, 119-178
LeCamus Jean, Zaouche-Gaudron Chantal: Otec a socializace nejmenších, Psychologie dnes, 6, 1 (2000), 16-18
Warshak R.A.: Revoluce v porozvodové péči o děti: Otcovský faktor a mystika mateřství, Praha, 1995, 30-69
Raus Pavel: Role otce v rodině, Sborník přednášek konference Otcovství, Brno: CENAP, 2004
Převzato ze stránky Rodinného centra Paleček, kde najdete seznam organizací, které se zabývají otcovstvím.